“Öteki” nin Dilini Öğrenirken:
Yunan ve Türkler için Eşzamanlı Yunanca – Türkçe Dil Dersleri

Yunan grflag

Tarih: 21-31 Ağustos 2016
(11 günde 10 ders,  30 öğretim ve 20 aktivite saati, geziler, sunumlar turlar)
Yer: Ikarian Center Eğitim Merkezi, Arethusa, Ikaria, Yunanistan (https://goo.gl/maps/R7HvtK1kJQA2)
Program Ücreti: 390€
(Program ücreti, ders materyallerini ve eğitim merkezinde tercihen diğer milletten bir öğrenciyle birlikte konaklamayı kapsamaktadır.)
Seviye: Başlangıç ve Orta Seviye

 Planlanan ders programı her grubun ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilecektir.

Sınıflar : 2-8 öğrenci

Eşzamanlı ders ne demek ?

Her grup (Türkçe öğrenen Yunan veya Yunanca öğrenen Türk) seviyelerine göre sınıflara ayrılır. Her sabah her sınıf 3 saatlik Türkçe veya Yunanca eğitim alır. Bütün öğrenciler ve öğretmenler derslerin de yapıldığı Merkezin misafirhanesinde kalır . Bir Türk ve Yunan’ın aynı odayı paylaşması önerilir. Derslerden  sonra da öğrencilerin  sosyalleşerek  dil becerilerini geliştirmesi sağlanır.  Merkez tarafından düzenlenen öğleden sonra etkinlikleriyle de,  bütün grup  daha fazla beraber zaman geçirmeyi ve öteki dilde pratik yapmayı kolaylaşır.

Konaklama

1. Eğitim merkezinin misafirhanesinde, tercihen diğer milletten bir öğrenciyle aynı odada olacaktır. Konaklama, program ücretine dahildir. Her gün plaja gidip gelecek küçük bir otobüs öğrencilerin hizmetinde olacaktır. (merkezden 15.30’da kalkıp 16.30’da plajdan geri dönmek üzere)  Bu servis de ücrete dahildir.
2. Tek kişilik konaklama: Tek başına kalmak isteyen öğrenciler ek olarak 300€ ödeyeceklerdir. Merkezde tek kişilik oda bulunamazsa öğrenciler deniz kenarında bulunan ve merkeze (patikadan yürüyerek 30, yoldan yürüyerek ise 50 dakika mesafedeki) Karavostamo köyünde konaklayabilirler. Otobüs, öğrencileri ders ve etkinliklere getirip götürmek için de hazır olacaktır.

Günlük Program

8:30 – 11:30 veya 11:45 – 14:45  Dersler
15:30 – 19:30 Dinlenme, Yemek, Yüzme
20:00 – 21:30  (günaşırı): Etkinlikler (Sunumlar, tartışmalar, seminerler)
20:00 – 23:00  (günaşırı): Yemek ve eğlence için akşam gezintileri

Dersler kimlere yönelik olacak?

Bu kurs öncelikle “ötekinin” dilini öğrenen ya da öğrenmek isteyen Yunan, Türkiyeli ve Kıbrıslı yetişkin öğrenciler için tasarlanmıştır. Ayrıca program, başka kültürlerden gelip temel eğitimini (ilk, orta, lise) Yunanistan, Türkiye ya da Kıbrıs’ta tamamlamış bireylere de açıktır.

Eğitmenler kimler?

Eğitmenlerimiz, öğrettikleri dili anadili olarak konuşan ve yabancı dil öğretiminde uzun süreli deneyimleri bulunan Türk ve Yunanlılardır.
Mihalis Kavouriaris, Ikarian Center Eğitim Merkezi’nin yöneticisi olarak çalışıyor. Atina doğumlu ve Yunanlı bir aileden gelmekte. 1995’ten bu yana Ikaria’da bulunan Ikarian Centre Eğitim Merkezinde, Selanik’te ve Oslo/Norveç’te yabancılar için Yunanca dersleri veriyor.
Nurşah Sak, Gazi Üniversitesi’nde yabancı dil okutmanı olarak çalışıyor. Aydın/Türkiye doğumlu. 2008’den beri çeşitli kurumlarda Yabancı / İkinci Dil olarak İngilizce (EFL/ESL) dersleri, aynı zamanda 2010’dan bu yana Yabancı Dil olarak Türkçe dersleri veriyor.

Bu dersleri niçin almalıyım?

Bu iki dilden birini öğrenmeye başlamak ya da bu dillerde bulundukları seviyeyi geliştirmek için. Program boyunca diğer dil grubunu anadili olarak konuşan bireylerle yan yana bulunacaksınız. Böylelikle ortaya çıkan etkileşim ve iletişim, hem dil gelişiminizi hem de ‘öteki’ne dair konularda daha iyi bir anlayış geliştirmenizi ve aklınızdaki soruları yanıtlamanızı kolaylaştıracak. Zihninizdeki “öteki”, imgesinin ülkenizde anlatılanlarla ne kadar örtüştüğünü göreceksiniz. Gerçek nerede bitiyor ve önyargı nerede başlıyor?

Kayıt için:

Aşağıdaki linkte bulunan çevrimiçi formu 5 Ağustos 2016’ya kadar doldurup gönderin.
http://goo.gl/forms/TKcVfa4E73
Kaydın tamamlanması için 50€ ya da 150 Türk Lirası depozito ücretinin Yunanistan ya da Türkiye’de bulunan bir banka hesabına yatırılması gerekmektedir. Kayıt formunun katılımcı trafından gönderilmesi üzerine ayrıntılı bilgi katılımcılara iletilecektir. Katılımın iptali durumunda depozito ücreti iade edilmemektedir.

Türkler için daha fazla dil dersleri için tıklayın.